به وب سایت شرکت مجازسیما خوش آمدید.

تعمیرات بک لایت تلویزیون ال جی

تعمیر بک لایت تلویزیون ال جی 

مجاز سیما مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون ال جی ارائه دهنده خدمات تعمیرات تلویزیون در منزل

بک لایت چیست؟

منظور از بک لایت نور زمینه تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی می باشد که در تلویزیون های ال سی دی بک لایت لامپ های فلورسنت می باشند که در صورتی که حتی یکی از لامپ ها خراب شود تلویزیون پروتکت کرده و تصویر تلویزیون را قطع می کند و برای تعمیر بهتر است که تمام لامپ های فلورسنت تعویض شوند. البته در بعضی از موارد خرابی بک لایت می تواند از برد پاور و برد اینورتر تلویزیون هال ال سی دی باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

بک لایت تلویزیون های ال ای دی 

دلیل نام گذاری تلویزیون های ال ای دی این است که در بک لایت تلویزیون های ال ای دی از لامپ های ال ای دی استفاده شده است که باعث شده است که مصرف برق تلویزیون های ال ای دی نسبت به ال ای دی خیلی کمتر شود. لامپ های ال ای دی باعث شدن که کیفیت تصویر تلویزیون های ال ای دی بالا بروند. 

با جستجوي کوتاهي در گوگل و مقالات مختلف متوجه مي شويد که طي چند سال گذشته در مجموعه تعميرات تلويزيون تعمير بخش بک لايت به يکي از ايرادهاي اپيدمي با تعداد مراجعه بالا تبديل شده است. در اين نوشته قصد داريم به مراحل مختلف تعمير بک لايت تلويزيون در تلويزيون هاي ال اي دي و ال سي دي بپردازيم اما قبل از آن بايد بدانيم وظيفه بخش بک لايت در تلويزيون چيست و چگونه کار مي کند؟

در تلويزيون هاي ال سي دي و ال اي دي، صفحه نمايش سيگنال تصوير را در قالب پيکسل هاي رنگي قابل ديدن مي کند اما اين تصوير به تنهايي قابل مشاهده نيست چرا که فاقد نور سفيد يا سيگنال روشنايي است. در واقع اين نور بک لايت است که از پشت به سطح پنل تلويزيون مي تابد و پيکسل هاي روشن شده را قابل ديدن مي کند. در تلويزيون هاي ال سي دي نور بک لايت بوسيله لامپهاي فلورسنت ايجاد مي شود که معمولا با تعدادي بين 12 تا 20 عدد در طول پنل تلويزيون قرار گرفته و نور زمينه تلويزيون را توليد مي کنند و با توجه به توان تلفاتي بالا و در نتيجه گرماي زياد اين بخش و همچنين نياز به فضاي زياد (در مقايسه با بقيه قطعات تلويزيون که تا حد ممکن کوچک شده بودند) طراحان تصميم به استفاده از لامپهاي ال اي دي به جاي آنها گرفتند که در عين حال که نور شفاف تري را توليد مي کنند، گرماي بسيار کمتري توليد کرده و فضاي کمتري هم لازم دارند.

در واقع تلويزيونهاي ال اي دي که امروز در حال استفاده آنها هستيم همان تلويزيونهاي ال سي دي هستند که در بخش بک لايت آنها به جاي فلورسنت از لامپ هاي LED استفاده شده است و حتي در بسياري از کاتالوگ هايي که در برندهاي مختلف چاپ مي شود همچنان مي بينيم که از عنوان LCD براي اين تلويزيون ها استفاده مي شود و بهتر است که اين تلويزيون ها را تلويزيون هاي ال سي دي داراي بک لايت ال اي دي بناميم.

 

لامپهاي LED با چند شيوه چينش در طراحيهاي مختلف بکار برده مي شود:لامپهاي LED با چند شيوه چينش در طراحيهاي مختلف بکار برده مي شود:
قرار گرفتن لامپ هاي LED در لبه يا لبه هاي طولي تلويزيون. در تلويزيون ال جي سري LM لامپ هاي ال اي دي به صورت يک نوار متراکم و در طول پاييني تلويزيون قرار گرفته و در تلويزيون ال جي سري LED مانند مدل LED5600 لامپ هاي ال اي دي در 4 بخش و در 2 طول مستطيل پنل تلويزيون قرار گرفته اند.قرار گرفتن لامپ هاي LED در لبه عرضي يا لبه هاي عرضي تلويزيون. بعنوان نمونه در تلويزيون سامسونگ سري ES و يا تلويزيون ال جي سري LS لامپ هاي بک لايت به صورت متراکم و تنها در يکي از عرض هاي مستطيل صفحه نمايش تلويزيون جي گرفته است که البته در اين نوع از طراحي بدليل تامين تمام نور بک لايت تلويزيون از يک طرف پنل فشار بيشتري به بخش بک لايت وارد مي شود و اتفاقا خرابي بخش بک لايت و نياز به تعمير بک لايت تلويزيون يکي از ايرادهاي شايعي است که در هر دو مدل ذکر شده رايج است.قرار گرفتن لامپ هاي LED به صورت نواري و در چند شاخه در محيط پشت صفحه نمايش. طي چند سال گذشته استفاده از اين نوع طراحي بک لايت بسيار رواج يافته است و از آنجا که شرکت هاي محدودي پنل توليد مي کنند با گرايش آنها به سمت طراحي اين نوع از بک لايت تلويزيون در بسياري از برندها شاهد استفاده از اين بک لايت هستيم. مثلا شرکت LG Display که يکي از زير مجموعه هاي ال جي است و توليد کننده پنل، مدل هاي متعددي از پنل هاي توليدي خود را مجهز به اين نوع از بک لايت کرده است و در نتيجه در تعداد زيادي از دستگاههاي برندهايي که از محصولات اين شرکت استفاده کرده اند مي توان اين نوع طراحي را مشاهده کرد. مثلا شرکت ال جي در مدل هاي LN و LB شرکت سوني در مدل هاي W600 و W650 از پنل هاي LG Display با بک لايت نواري استفاده کرده اند.

 

مزاياي استفاده از لامپ هاي ال اي دي به جاي لامپهاي فلورسنت در بخش بک لايت تلويزيون :مزاياي استفاده از لامپ هاي ال اي دي به جاي لامپهاي فلورسنت در بخش بک لايت تلويزيون :ايجاد نور زنده و روشنايي متفاوت نسبت به لامپهاي فلورسنتمصرف انرژي پايين تر و توان تلفاتي کمترعدم نياز به مدارات گسترده و قطعات با توان بالا براي تامين ولتاژ مورد نيازنياز به فضاي کمتر و کمک به کم شدن ضخامت تلويزيون که يکي از اهداف اصلي طراحان الکترونيک است.

تعمير بک لايت تلويزيون LCD

در تلويزيون هاي ال سي دي با توجه به ساختار قطعات و بالا بودن استهلاک تعمير بک لايت تلويزيون دامنه وسيعي از قطعات را در بر مي گيرد که شامل لامپهاي فلورسنت (که تعداد آنها بين 10 تا 20عدد متغير است) و مدارات و قطعات تامين کننده ولتاژ کار اين لامپها مي شود. لامپ هاي فلورسنت توان تلفاتي بالايي دارند و گرماي توليد شده در اين بخش غير از بخش بک لايت باعث بالا رفتن استهلاک صفحه نمايش تلويزيون هم مي شوند و فلت هاي انتقال تصوير که با توجه به تکنولوژي ساخت اين دستگاهها در بالا قرار دارند را تحت تاثير قرار مي دهند. خرابي لامپ هاي فلورسنت عموما با تغيير رنگ و يا شکستگي آنها همراه است و در هر دو حالت، در صورت افزايش ميزان جريان مصرفي مدار، باعث فعال شدن مدارات محافظ بخش بک لايت مي شود که عموما با قطع شدن نور زمينه تصوير و قطع شدن تصوير تلويزيون همراه است.
با فعال شدن مدارات پروتکتور (در اثر خراب و يا نيمه خراب شدن شدن قطعات بخش بک لايت) بخش بک لايت موقتا از کار مي افتد و تصوير تلويزيون قطع مي شود. در بسياري از موارد خرابي بک لايت تلويزيون هاي ال سي دي بعد از مدتي کارکرد تلويزيون اتفاق مي افتد بنحوي که نور بک لايت تلويزيون بعد از مدتي کار مثلا چند دقيقه قطع مي شود. مثلا در تلويزيون سامسونگ مدل LA40B550 تصوير تلويزيون بدليل خرابي برد بک لايت و لامپهاي فلورسنت بعد از مدتي کارکردن دستگاه قطع مي شود.
مراحل تعمير بک لايت تلويزيون هاي ال سي دي شامل تعويض لامپ هاي خراب و نيمه خراب و يا تعمير برد بک لايت تلويزيون است که معمولا شامل چوک هاي افزايش ولتاژ و قطعات درايور اين چوک ها و همچنين مدارات پروتکتور است.

 

استفاده از لامپهاي ال اي دي بجاي لامپهاي فلورسنت اقدامي رو به جلو بوده که انتظار مي رفت در بخش تعمير تلويزيون تاثير محسوسي داشته و تعداد کمتري از تلويزيون هاي LED براي تعمير بک لايت تلويزيون مراجعه کننداما بدلايل مختلفي اين تغيير تاثير زيادي در روند خرابي تلويزيونها نداشته و تلويزيونهاي زيادي با ايراد بک لايت که بارز ترين مشخصه آن (تلويزيون صدا دارد ولي تصوير ندارد) به مراکز تعميرات تلويزيون مراجعه مي کنند. در واقع بايد گفت که بعلت استفاده از قطعات با کيفيت پايين و ظرافت بيش از حد تلويزيون ها ايراد بک لايت حتي در برخي برندها به يک ايراد متداول و اپيدمي تبديل شده است. تلويزيون هاي ال جي در سري  LN و  LB مثل LN5420 ، LN5400 ، LN57000 ، LB56100 ، LB5600 و تلويزيون هاي سامسونگ در سري F مانند  F5000 ، F5550 عموما به اين مشکل دچار مي شوند و ايراد ظاهري آنها به اين شکل است که بعد از ظاهر شدن لوگوي اوليه تصوير قطع مي شود اما صدا به صورت طبيعي پخش مي شود و يا بهتر بگوييم تصوير ديده نمي شود.

قطعاتي که بعنوان لامپ در اين بخش شناخته مي شوند در واقع ديودهاي نوراني هستند که به دو صورت اتصال کوتاه (short) و قطع شدن (open) خراب مي شوند. وقتي يک لامپ اتصال کوتاه شود، روشن نمي شود اما جريان در مدار برقرار باقي مي ماند و ساير لامپ ها روشن مي شوند و محدوده لامپ خاموش به صورت تاريکي در تصوير تلويزيون ديده مي شود. اما اگر لامپ قطع شود در عين حال که لامپ روشن نمي شود جريان کلي مدار و يا بخشي از مدار که به صورت سري بسته شده است قطع مي شود و باعث مي شود که جريان کلي لامپ هاي بک لايت و يا حداقل بخشي از مدار قطع شود که به صورت قطع شدن تصوير تلويزيون و يا تارکي بخشي از تصوير ديده خواهد شد.

 

مراحل تعمير بک لايت تلويزيون در عموم مدل هاي ال جي و سامسونگ شامل تعويض لامپ هاي خراب و نيمه خراب و انجام اصصلاحيه يرد پاور (بخش تغذيه بک لايت) است که باعث مي شود ميزان ولتاز اين بخش حدود 10% کاهش پيدا کند و از فشار روي لامپ هاي ال اي دي اندکي کاسته شود. توضيح اينکه ميزان نور بک لايت در تلويزيون هاي ال اي دي و ال سي دي قابل تنظيم است و بايد بر اساس نور محيط تنظيم شود اما بدليل بهبود تصوير تلويزيون در حالت حداکثري اين نور معمولا در حالت 100% مورد استفاده قرار مي گيرد.

در تعمير بک لايت تلويزيون ال اي دي اگر لامپها خراب شده باشند ابتدا بايد بخش ماژور و صفحات پولاريزه برداشته شود و سپس لامپهاي معيوب شناسايي و جايگزين شود که البته برداشتن صفحه ماژور بخاطر ضخامت پايين و خطر شکستن حساسيت بالايي دارد و به همين دليل اکثر نمايندگي هاي تعميرات تلويزيون  بجاي تعمير بخش معيوب اقدام به تعويض کامل پنل تلويزيون مي کنند که هزينه بسيار بالايي را مي طلبد.

در ايراد بک لايت تلويزيون آيا لازم است که همه لامپ ها تعويض شود يا فقط تعويض لامپ هاي خراب کافي است؟در ايراد بک لايت تلويزيون آيا لازم است که همه لامپ ها تعويض شود يا فقط تعويض لامپ هاي خراب کافي است؟
يکي از سوالاتي است که بسياري از مراجعين مطرح مي کنند و در پاسخ بايد گفت که اين انتخاب کاملا بستگي به وضعيت کارکرد و شرايط استهلاک کلي دستگاه و علي الخصوص لامپ هاي سالم بک لايت دارد. در عموم تلويزيون هايي که دچار خرابي بخش بک لايت مي شوند زياد بودن ولتاژ راه انداز اين بخش باعث ايجاد خرابي مي شود و با اصلاحيه اي که در مورد اين ولتاژ و کاهش آن صورت مي گيرد در صورتي که ساير لامپ ها از سلامت نسبي برخوردار باشند هيچ لزومي به تعويض همه لامپ هاي بخش بک لايت و تحميل هزينه اضافي براي تعمير تلويزيون نيست. از طرف ديگر با وجود گارانتي و ضمانت تعميرات و خدمات انجام شده (که در مجموعه رايان در مورد تعمير بخش بک لايت به مدت بيشتري نسبت به ساير تعميرات در نظر گرفته مي شود) حتي در صورت خرابي مجدد اين بخش مي توان از خدمات رايگان تعميرات استفاده کرد.

 

تعمير تلويزيون در منزل

تبديل شدن ايراد بخش بک لايت به يک ايراد اپيدمي و به اصطلاح کارخانه اي در تلويزيون هاي ال اي دي که عموما عمر بالايي ندارند و اهميت اين بخش در مجموعه تعميرات تلويزيون لزوم دقت نظر در انجام تعميرات اين دستگاهها را دوچندان مي کند به نحوي که هر مورد تعمير بايد بعنوان يک پروژه جديد در نظر گرفته شده و بر اساس نياز هاي لازم، اقدامات تعميراتي و تعويض قطعه را انجام داد. اولين بخش اين مجموعه تشخيص انجام تعميرات در کارگاه و با ابزار کامل و لازم و يا انجام تعمير تلويزيون در محل مشتري است. در حاشيه اين نکته بايد عرض کنيم که متاسفانه تعدادي از افراد بدون داشتن پايگاههاي مشخص و تبحر و تعهد لازم براي انجام کار با اعلام مواردي که دلخواه مشتري است مانند قيمت هاي پايين و يا انجام تعمير در کمتر از نيم ساعت در منزل و موارد مشابه اقدام به انجام تعمير تلويزيون در منزلو محل مشتري مي کنند و با انجام يک فرمول خاص براي تمام تلويزيون ها شاهد انجام تعميراتي هستيم که در عين اينکه ممکن است اشکالات متعددي داشته باشد در زمان کوتاهي باعث خرابي مجدد و يا آسيب رسيدن به بخش هاي ديگر تلويزيون مي شود.


در مجموعه تبريز آيفيکس ضمن فراهم آوردن مجموعه اي از قطعات ارجينال و با کيفيت و دانش فني و الزامات اين بخش شرايطي را فراهم کرده ايم که در صورت نياز شما به انجام کليه امور تعميراتي و از جمله تعمير بک لايت تلويزيون، با بالاترين کيفيت در خدمت شما باشيم. در صورت نياز به اطلاعات بيشتر با بخش مشاوره تعمير تلويزيون تماس بگيريد.

 

سیستم ارسال دیدگاه توسط CComment